Westerners

Když se řekne Westerners

Na sklonku první poloviny 20. století vzniklo v Chicagu, metropoli státu Illinois a srdci celého amerického Středozápadu, hnutí Westerners, nebo-li „zápaďané“. Jeho zakladateli byli vydavatel časopisu The Rotarian Magazine Leland D. Case a novinář a pedagog Elmo Scott Watson.

Co je to Westerners? Je to životní styl, k němuž se hlásí všichni, kteří chtějí poznat věrnou a pravdivou historii osídlování amerického Západu a jeho tradice, a současně rozvíjejí vše, co z těchto tradic vzešlo a přetrvává až do současnosti.

S rozvojem Westerners začaly v jednotlivých oblastech USA vznikat regionální sdružení westernových příznivců – tzv. corraly. Po založení prvního corralu v Chicagu (25. února 1944) se v lednu 1945 sdružili westernoví příznivci v Denveru. O rok později byly založeny corraly v St. Louis a Los Angeles. Začátkem 50.let vznikly corraly v New Yorku (1952), Tucsonu, Laramie a Slack Hills (1953). Do samostatného corralu se v roce 1954 sdružili i westerners („zápaďané“) z hlavního města USA, Washingtonu, D.C. V této době se organizace Westerners rozšířila i do Evropy a v roce 1954 vznikl první zámořský corral v Anglii a vzápětí i v Paříži (1955).

V roce 1959 byla na základech Westerners v USA založena mezinárodní organizace Westerners International. Jejím domovským “rančem" se stalo sídlo National Cowboy Hall of Fame and Western Heritage Center v Oklahoma City.

Za výrazného přispění Westerners International pak v roce 1961 vznikla Western History Association, která sdružuje nejvýznamnější historiky, jenž se zabývají studiem dějin amerického Západu. V koncepční spolupráci obou institucí jsou pak vydávány vědecké studie a další díla, která mapují dobu osidlování západních území Spojených států.

Po vzniku organizace Westerners International došlo k dalšímu rozšíření řad milovníků a zájemců o westernové tradice amerického Západu v samotné kolébce Westerners v Severní Americe, ale také v Evropě.

V současnosti je v sídle Westerners International v Oklahoma City evidováno více než 120 corralů v USA, Kanadě, Mexiku, Anglii, Belgii, České republice, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Norsku, Rakousku, Švédsku a Švýcarsku. Samostatný corral, který zatím jako jediný reprezentuje Westerners ve zbývající části světa, byl založen v roce 1977 v japonském To­kiu.

Vydáno 25.06.2008
Redaktor
http://www.suchdol-nad-odrou.cz/http://www.western-jaan.cz/http://www.dverecag.cz/