XP Corral

Co to vlastně je takový Corral?

The “corral" znamená v americké angličtině výběh, ohrada, hradba. Jak později okolo dobytkářských usedlostí (ranchů) vznikaly malé komunity (předáci, rančeři, kovbojové, aj.) stal se tento výraz i názvem usedlosti – místa. T-Corral, B.J. Corral, apod. jsou příklady názvů takových míst. Z toho se rychle vyvinul další význam slova – a to ve smyslu vyjádření příslušnosti k určité usedlosti a nebo skupině lidí. Jednou z volných a nejvýstižnějších analogií dnešního významu slova corral v českém jazyce je slovo parta.

Název corral

je jednotně zaveden v registrovaných mezinárodních organizacích WI. Nejvyšším představitelem corralu je jeho sheriff. Původní, ale i skutečný význam slova sheriff není náčelník policistů, ale „Královský správce okresu“. Vznikl už ve staré dobré Anglii a odtud byl i přistěhován do Spojených států (v dobách kolonizace kdy severoamerické státy ani název "Spojené“ jak je známe dnes ještě neexistovaly), kde se časem přenesl do významu který dnes zná většina lidí z filmů. Sheriff je tedy v našem pojetí správce corralu.

Ve WI-CZ se pod jednotlivými corraly sdružují nadšenci se zájmem o různé oblasti westernového života a umění. Pro mnohé členy je to dokonce životní styl. Na stránkách corralů vás budou corraloví webmasteři blíže seznamovat s činností svých corralů, umísťovat zde kalendáře akcí a výsledky soutěží apod. Jistě se zde objeví i pěkné fotogalerie a jiné zajímavé věci.

Vydáno 26.06.2008
Redaktor
http://www.dverecag.cz/http://www.western-jaan.cz/#