Aktuality

Oslavy 30. ročníku Pony Expressu v Suchdole nad Odrou, tentokrát očima pošťáka Pony Expressu

Je 16.8.2014 – 5 hodin ráno a mně jako pošťákovi právě začíná očekáváný 30. ročník Československého Pony Expressu. Jelikož stejně jako jezdci i pošťáci musí být na svém Post Office  „včas a dřív“ než ostatní, jsem i já již v 7 hodin na Bumbálce v Beskydech připravena na příjezd jezdců ze Slovenska, abych mohla přebrat poštu, která před dvěma dny vyrazila ze Seni na Slovensku na svou trasu, která skončí v Suchdole nad Odrou. Zdravím se se slovenským sheriffem a dalšími zástupci slovenského Pony Expressu. Vaříme si kávu, probíráme průběh trasy na Slovensku a v přátelském duchu očekáváme příjezd jezdců. V 7:40 se objevují dvě siluety koní a my s připravenými vlajkami a za zvuku hymny Pony Expressu vítáme jezdce. Slovenská pošťačka odemyká mochillu (sedlová poštovní brašna) a postupně přebíráme poštu, která půjde dál do Suchdolu nad Odrou. Předáváme mochillu našim jezdcům, kteří odjíždějí na první úsek v ČR. Ještě si chvíli vykládáme a probíráme zážitky a potom všichni odjíždíme zpět do Suchdolu nad Odrou, kde od 12ti hodin začínají oslavy k tomuto významnému 30. ročníku jízd Pony Expressu. V rekreačním areálu Sokolák, kde se oslavy konají, panuje čilý ruch a je zde výborná atmosféra, všichni jsou usměvaví, v dobré náladě a těší se na zážitky z bohatého programu. Zdravíme se s dalšími jezdci a pošťáky z Čech, Polska i Německa. Spousty návštěvníků si to opravdu užívají, hlavně doprovodný program, kde vystupují frajeři jako je Radim Jesse Michálek, Jirka Vlče Martínek, manželé Rárovi a mnoho dalších. Asi ve 14 hodin přijíždí pošta po Moravské východní větvi a z mochilly přebírám 62 pohlednic a dopisů. Na Sokolák spolu s vlajkovým doprovodem během programu postupně dorazili s poštou i jezdci dalších větví. Tady koňská přeprava pošty skončila, dál už půjdou dopisnice po ofrankování a orazítkování k adresátům klasickou poštou. Jen pro představu, že zájem o koňskou poštu Pony Express je značný, bylo tentokrát v Suchdole nad Odrou odbaveno jako v koncové poštovní stanici celkem 1042 dopisnic, z toho 570 na doručení českou poštou a zbytek do zahraničí. Zábavný doprovodný program končí předvedením filmové pyrotechniky Jessem. Moderátor Luki Lukeš svolává všechny jezdce v červených košilích k ceremoniálu k 30. výročí Pony Expressu. Nastávají dojemné scény při předávání ocenění za absolvování všech 30ti ročníků (Josef Chechtavý Havrlant, Miloš Bidlo Lacina, Honza Morgan Valchář, Staňa Malý Bill Kutěj, Otto Madera, Marta Matulová), ale i za dlouholetou aktivní účast a pomoc  v Československém Pony Expressu. Sheriffové z Německa, Polska, Slovenska a Česka a prezidentka EPEA Jelena Becová přebírají od sheriffa PE Václava Michaličky a Lidky Tošovské krásné plakety, přezky, odznaky a noviny vyrobené speciálně k 30. výročí Pony Expressu. Dále předáci jednotlivých větví oceňují své jezdce, ocenění přebírá spolu s poděkováním za spolupráci i starosta městyse Suchdol nad Odrou. Na závěr přichází odměna všem přítomným od taneční skupiny Coloredo – nezbytný kankán ...

A je tu večer, k tanci a poslechu hraje kapela Hubertus, která jen málokoho nechá sedět. Slavnostní den zakončuje ohňostroj a ohňová show. Všichni se výborně baví do pozdních ranních hodin.
Co bych dodala na závěr. Velká pochvala a zároveň poděkování patří Western klubu, protože nejen dle mého názoru to byla velmi dobře organizačně zvládnutá akce. Pro mě byla sobota okamžikem, kdy si člověk uvědomí, proč to dělá, že to má smysl a jak je hrdý, že může být součástí Československého Pony Expressu … Nejen na mě bylo zcela jistě vidět, že je čest být členem, v mém případě postmasterem PE. Svátek Pony Expressu pro všechny příznivce skončil v ranních hodinách s pocitem, že se to opravdu povedlo. Za mě velké DÍKY.

Tereza Servátková, Postmaster


Vydáno 24.08.2014
Lidka
http://www.dverecag.cz/http://www.suchdol-nad-odrou.cz/#