Aktuality

Ohlédnutí za 25. ročníkem Pony Expressu

20.8.2009 ve 12 hod. z obce Seňa na maďarsko-slovenských hranicích vyrazili jezdci Pony Expressu.

V Košicích přebrali z poštovního úřadu, zřízeného ve voze, prvé zásilky. Ty čekala cca 3000 kilometrů dlouhá cesta na německo-holandské hranice do města Rütenbrock.Tento rok byl pro slovenské jezdce rokem jubilejním - konal se 10. ročník slovenských úseků a 25. ročník československého Pony Expressu. Slovenské úseky, přibližně 400 kilometrů dlouhé, mají 4 větve. „Poštovní úřady byly otevřeny i na Podlesku u Hrabušic, v Žilině a na slovensko-české hranici Makov - Bumbálka", informoval šerif slovenského Pony Expressu Rudolf Vass.

Jezdci na slovensko-české hranice dorazili s předstihem 22.8.2009 v 9.30. Tady je čekal Sheriff XPC V. Michalička s jezdci a postmastery, kteří poštu přebrali, orazítkovali razítkem Post Office Bumbálka a uložili poštu do Mochilly. S poštou pak vyrazil první jezdec Jiří Raška směr západ na Suchdol nad Odrou.

V Suchdole nad Odrou od 12 hodin začaly výroční oslavy k 25. historické jízdě Pony Expressu Suchdol nad Odrou - Stříbrná Lhota. Pro oslavy byly vytvořeny skvělé podmínky, areál přehrady na Kletné se změnil v malé městečko se stany pro VIP hosty Pony Expressu, s velkým stanem pro návštěvníky oslav, s malými stánky s občerstvením a westernovým zbožím a zábavnými atrakcemi pro velké i malé návštěvníky. Slavnostní ráz oslav byl podtržen tím, že jako mimořádná návštěva dorazili všichni Sheriffové Evropského Pony Expressu:

Za Německo - Thomas Miller

Za Polsko - Katon

Za Slovensko - Rudolf Vass

Za Česko - Václav Michalička

Spolu se sheriffy dorazili i postmasteři a jezdci.

Zatroubením na pošťáckou trubku v 16.45 hod. ohlásil jezdec Pony Expressu Jan Valchář příjezd pošty ze severu ( start byl z polského města Luboń, Kateřinky, Opava, Suchdol nad Odrou ).

V 17.00 hod. dorazila i pošta z východu a jezdce s poštou tentokrát doprovázel i sheriff a další jezdci XPC. Po doznění hymny Pony Expressu slavnostně Mochilly s poštou přebrali postmasteři, kteří veškerou poštu orazili poštovním razítkem Post Office Suchdol nad Odrou a zvláštním jubilejním razítkem, vyrobeným speciálně k 25. ročníku XPC.

V čase, kdy postmasteři připravovali poštu na odeslání, byli slavnostně oceněni plaketami jezdci, kteří měli odjeto 25. ročníků Pony Expressu - Jan Valchář, Miloš Lacina a Josef Havrlant. Plaketa byla předána i Městysi Suchdol nad Odrou, kterou přebral starosta Richard Ehler za 25ti letou pomoc a podporu při realizování jízd a akcí Pony Expressu. Oceněni byli i další členové Pony Expressu, kteří pomáhali dlouhých 25 let realizovat myšlenku Pony Expressu - Staňa Kutěj, Otta Mádr a Marta Matulová. Po oficialitách postmasteři předali Mochillu s poštou jezdci Josefu Havrlantovi, který spolu s jezdcem Věrkou Lichorobiecovou odstartoval směr západ. Po trase jízdy byla do Mochilly přidávána pošta z Beaver City, Jihlavy, Studánek, od Mašerů ze Šumavy, z Tábora, Stříbrné Lhoty, od traperů v Roudnici nad Labem. V Dolních Poustevnách byla pošta předána německým jezdcům. Němečtí jezdci pokračovali přes Německo na německo-holandské hranice Rütenbrock a ještě dovezli poštu i na čtyřech úsecích v Holandsku. Příští rok si Holanďané budou organizovat trasu v Holandsku už sami, řekl německý sheriff Thomas. Oslavy Pony Expressu byly provázeny i bohatým programem, který nadchl všechny přítomné. Své umění představili Jimmy Magura v téměř hodinové kovbojské show, František Hatlapatka v nezapomenutelné ukázce práce s koněm, lasem a bičem, Otta Mádr v ukázce dokonalé práce s koněm, manželé Rárovi ve skvělém vystoupení kozácké jízdy - džigitovky a trikového lasování, Ranch Zlámaná podkova v napínavém westernovém přepadení dostavníku, Jiří Kašpárek v ukázce pastevectví se stádem oveček a úžasným ovčáckým psem, Hana Raitšlegrová v tanci se psy a nakonec taneční skupina ZULIKA ve scénce „jádrové mýdlo" a nezapomenutelném kankánu, který na škodu pro diváky již skropil déšť. Celým odpolednem provázel přítomné skvělý moderátor Luki Lukeš s country skupinou Smečka.

Co říci na závěr, oslavy 25. ročníku jízdy Pony Expressu v Suchdole nad Odrou se skutečně vydařily, jak říkají i ohlasy návštěvníků.

Pro 26. ročník bude oslava v Polsku v Poznani 28.8.2010, kde proběhne jízda 10. ročníku polského Pony Expressu.

 

Vydáno 02.09.2009
Redaktor
http://www.suchdol-nad-odrou.cz/http://www.western-jaan.cz/#